190k views
4 votes
What is the best deal for diet coke?

12oz. for $.99
64oz. for $.2.99
128oz. for $4.99


1 Answer

2 votes

Answer:

128 for 4.99

64 for 2.99 times 2 is more than 4.99.

12 oz. for 0.99 is also more than 4.99.

User Ivan Linko
by
5.7k points