6.8k views
4 votes
Brandy’s Restaurant estimates that its total cost of providing Q meals per month is given by TC = 6,000 + 2 Q. If Brandy charges $4 per meal, what is its break-even level of output?

User Fajar Khan
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer: 3,000 meals

Step-by-step explanation:

The 6,000 in this total cost formula represents the fixed costs of providing the Q meals per month.

The 2 represents the variable cost.

If a meal is $4, that means that the Contribution margin is:

= 4 - 2

= $2 per meal

The break-even level of output is:

= Fixed cost / Contribution margin per meal

= 6,000 / 2

= 3,000 meals

User Kaylum
by
7.3k points