101k views
4 votes
Six pounds of grapefruit costs $3.00. 5 pounds of apples costs 2.65.

What is the cost per pound for each fruit?

1 Answer

3 votes

Answer:

1 grapefruit cost $0.50 and 1 apple cost $0.53

Explanation:

To find the unit cost of 1 fruit, divide the cost by the amount of fruit.

Grapefruit = 3.00 ÷ 6 = $0.50

Apple = 2.65 ÷ 5 = $0.53

User Romario
by
6.5k points