159k views
2 votes
The initial velocity of a micro van is 15 m/s. It gains a velocity of 40 ms in 10 seconds. Calculate the average velocity and acceleration of the [Ans: 27.5 m, 25 m/s d/ A racing car starts from rest. If it gains an acceleration of 5m/s in 10 seconds, calculate the final velocity. (Ans: 50 m van.​

User YLJ
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:


{ \bf{average \: velocity = (15 + 40)/(2)}} \\ = 27.5 \: {ms}^( - 1) \\ { \bf{acceleration = (v - u)/(t) }} \\ = (40 - 15)/(10) \\ = 2.5 \: {ms}^( - 2) \\ \\ { \tt{second \: qn : }} \\ { \bf{final \: velocity =u + at }} \\ v = 0 + (5 * 10) \\ = 50 \: {ms}^( - 1)

User Milad Teimouri
by
6.7k points