141k views
0 votes
Price-club sells a 12-ounce package of spaghetti noodles for $3.44 and Shop Mart sells a 2-pound box of spaghetti noodles for $8.35. The unit price per ounce at Price-Club is $, and the unit price per ounce at Shop Mart is

1 Answer

3 votes

Answer:

price club is .28 cents per ounce and Shop mart is .26 cents per ounce.

Explanation:

To find the unit price per ounce, you divide the cost by the weight ($3.43/12 ounces) which equals .28 cents per ounce. The non-estimated answer is .28666 but since you never round up for money it eill be .28. For shop mart, you convert pounds to ouncea. 1 pound equals 16 ounces. with this in mind, 2 pounds will be 32 ounces since its double the amount. Divide $8.35 by 32 and you get .26 cents per ounce.

User Yury
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories