Answer:
Time, t = 5 seconds.
Explanation:
Given the following data;
Initial velocity = 16 ft/s
Height = 480 ft
Acceleration due to gravity = 32 ft/s²
To find how much time it will take the ball to reach the ground, we would use the kinematic equation given by the formula;

Where;
- d is the displacement.
- Vi is the initial velocity.
- a is the acceleration or acceleration due to gravity.
- t is the time measured in seconds.
Substituting into the equation, we have;


Dividing all through by 16, we have;

Re-arranging the quadratic equation, we have;

We would solve the quadratic equation by factorization;



t = -6 or 5
Since we know time can't be negative, we would ignore the value of -6.
Therefore, time = 5 seconds