146k views
2 votes
if you use 75 N of force to lift and object and you do 300 Joules of work how far did you lift the object?​

User Drum
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Given W (work) = 300J

F (force) = 75N

s (displacement) = ?

We know that, W = Fs

So,

300 J = 75N × s

= 300J/75N = s

= 4m = s

So, I traveled 4m.

User Tim Cavanaugh
by
7.4k points