Answer:
the horizontal component of the force is 50 N
Step-by-step explanation:
Given;
force applied by the man, F = 100 N
angle of inclination of the force, θ = 60⁰
mass of the dog, m = 20 kg
The horizontal component of the force is calculated as;

Therefore, the horizontal component of the force is 50 N