174k views
5 votes
A man bought 2 pounds of coffee and 1 pound of butter for a total of $11.25. A month later, the prices had not changed (this makes it a fictitious problem), and he bought 3 pounds of coffee and 2 pounds of butter for $18.50. Find the price per pound of both the coffee and the butter.

1 Answer

4 votes

Answer: See explanation

Explanation:

Let the price per pound of coffee be c

Let the price ce per pound of butter be b.

We can form an equation based on the information given and this will be:

2c + b = 11.25 ....... i

3c + 2b = 18.50 ....... ii

From equation i, b = 11.25 - 2c ..... iii

Put the value of b into equation ii.

3c + 2b = 18.50

3c + 2(11.25 - 2c) = 18.50

3c + 22.50 - 4c = 18.50

-c = 18.50 - 22.50

c = 4.00

A pound of coffee cost $4.00

Since b = 11.25 - 2c .

b = 11.25 - 2(4.00)

b = 11.25 - 8.00

b = 3.25

A pound of butter costs $3.25

User Kieran Senior
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories