Answer:
s = 22.5 m
Explanation:
the equation for the speed change of a coach moving along a straight section of the road and starting braking at a speed of 20 m / s has the form v (t) = 25-5t. Using integral calculus, determine the coach's braking distance.
v (t) = 25 - 5 t
at t = 0 , v = 20 m/s
Let the distance is s.

Let at t = t, the v = 20
So,
20 = 25 - 5 t
t = 1 s
So, s = 25 x 1 - 2.5 x 1 = 22.5 m