55.5k views
21 votes
Clare’s aunt used a credit card to pay $42 for an outfit. Six weeks later, the credit card company charged her 2% interest.

a. How much is the 2% interest?
b. How much will Clare’s aunt have to pay in total?

1 Answer

12 votes

Answer:

0.84$ and 42.82$

Explanation:

2% is equivalent to 2/100

So, 42$ x
(2)/(100) = 84/100 = 0.84$ (the 2% interest)

And the total the aunt has to pay equals to = 42$ + 0.84$ =42.84$

User NateLillie
by
8.3k points