33.0k views
0 votes
calculate:An elcetric lamp is rated 240V and 40W. What is the cost of running the lamp for 62 hours if the elctricity authorities charges #2.50k per KWH

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

The voltage of the lamp, V = 240 V

Power of the lamp, P = 40 W

It is running for 62 hours.

The cost of running is $2.50k per KWH

Electric power is,

P = 40×62 Wh

= 2480 Wh

P = 2.48 kWh

At the rate of $2.5 per kWh

P = $6.2

So, the cost of running is $6.2 per kWh.

User Josxha
by
7.0k points