Answer:
(a) 477 m
(b) 44.6 s
(c) 21.16 m
(d) 19.24 m
Step-by-step explanation:
initial speed, u = 77km/h = 21.4 m/s
acceleration, a = - 0.48 m/s2
final speed v = 0
(a) let the stopping distance is s.
Use third equation of motion

(b) Let t is time.
Use first equation of motion
v = u + at
0 = 21.4 - 0.48 t
t = 44.6 s
(c) Let the distance is s in first second.
Use second equation of motion

(d) distance traveled in 5 th second is given by
