184k views
1 vote
Find the percentage profit when a car was bought for 60,000k and sold for 140,000k.​

1 Answer

4 votes

Explanation:

profit = sold price - bought price

= 140,000 - 60,000 k

= 80,000 k

% profit = (80,000/60,000)×100

= 133.33 %

User Marianela
by
7.1k points