Given:
Bananas are $2.40 per pound.
To find:
The graph and unit rate on the graph.
Solution:
Let y be the total cost of x pounds of bananas.
Cost of 1 pound of banana = $2.40
Cost of x pound of bananas = $2.40x
So, the required equation for the given situation is:
![y=2.4x](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/high-school/xg5uc5q49js70uoygx5w4nkervpxpw7di6.png)
The graph of
describes the proportional relationship between the two quantities.
The graph of
is a line passing through (0, 0) with a slope of 2.4; the slope 2.4 is the unit rate of each pound of bananas.
Therefore, the correct option is (b).