12.3k views
5 votes
Describe the graph of the proportional relationship between the two quantities and describe how the unit rate is represented on the graph. Bananas are $2.40 per pound.

a
The graph of y = 24x , which is a line passing through (0, 0) with a slope of 24; the slope 24 is the unit rate of each pound of bananas.

b
The graph of y = 2.4x , which is a line passing through (0, 0) with a slope of 2.4; the slope 2.4 is the unit rate of each pound of bananas.

c
The graph of y = 5.8x , which is a line passing through (0, 0) with a slope of 5.8; the slope 5.8 is the unit rate of each pound of bananas.

d
The graph of y = 2.4 + x , which is a line passing through (0, 0) with a slope of 2.4; the slope -2.4 is the unit rate of each pound of bananas.

2 Answers

4 votes

Answer:

a

Explanation:

User Jia Gao
by
5.5k points
3 votes

Given:

Bananas are $2.40 per pound.

To find:

The graph and unit rate on the graph.

Solution:

Let y be the total cost of x pounds of bananas.

Cost of 1 pound of banana = $2.40

Cost of x pound of bananas = $2.40x

So, the required equation for the given situation is:


y=2.4x

The graph of
y=2.4x describes the proportional relationship between the two quantities.

The graph of
y=2.4x is a line passing through (0, 0) with a slope of 2.4; the slope 2.4 is the unit rate of each pound of bananas.

Therefore, the correct option is (b).

User Evren Kutar
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.