24.2k views
1 vote
A blue light flashes every 8 seconds.

A red light flashes every 12 seconds.
Both lights have just flashed together.

After how many seconds will both lights flash together ?​

User Xzk
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

24 seconds

Explanation:

Given data

Blues flashes= 8 seconds

Red flashes= 12 seconds

Let us find the least common factor of 8 and 12

8= 2,4,8,16,24

12=2,3,4,6,24

Hence the number seconds is 24 seconds

User SAFAD
by
7.3k points