61.9k views
7 votes
8. Which is the better buy: 200 g of coffee beans at $3.85 or 1 pound at $960?

How do I solve it

User C B
by
8.1k points

2 Answers

8 votes

Answer:

200g of coffee beans

Step-by-step explanation: 453.592g = 1 pound going by 200 per $3.85 that would be way better than $960

User Bundeeteddee
by
8.0k points
6 votes

Answer:

200 grams

Explanation:

1 pound is 453.592 grams and 200 grams is 0.440925 of a pound. If you paid $3.85 for 200 grams you'd pay a little over $7.70 to get a pound. But if you paid $960 for a pound you'd have to pay a lot more money. So 200 grams of coffee beans is the better buy.

User Khaled Nassar
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.