Answer:
Cost Price: $2.50
Selling Price: $3.30
Profit per Cup: $0.80
Explanation:
Cost Price:
$15/6 cups = $2.50 per cup
Selling Price:
10% profit means he had to sell the remaining cups for 1.1 * $15
So he sold them for $16.50
$16.50 / 5 cups remaining = $3.30 per cup
Profit per Cup:
3.30 - 2.5 = $0.80