53.8k views
0 votes
28. An aquarium is 7 feet long, 4 feet wide, and 4.8 feet deep. What is the volume of the tank?

1 Answer

5 votes

Answer:

V =134.4 ft^3

Explanation:

Volume is

V = l*w*h

V = 7*4*4.8

V =134.4 ft^3

User Nathan Tornquist
by
6.8k points