Answer:
The speed of the golf ball just after the impact is 73.04 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
The mass of golf club, m₁ = 183 g = 0.183 kg
The mass of golf ball, m₂ = 46.6 g = 0.0466 kg
The initial speed of golf club, u₁ = 58.6 m/s
The initial speed of a golf ball, u₂ = 0
The final speeds of club, v₁ = 40 m/s
We need to find the speed of the golf ball just after impact. Using the conservation of momentum to find it.

So, the speed of the golf ball just after the impact is 73.04 m/s.