Answer: E. $36,345
Step-by-step explanation:
Net present value = Present value of inflows - Cost of equipment
The inflow is an annuity as it is a constant amount so is calculated as:
Present value of inflows = Inflow * Present value interest factor of an annuity, 10%, 4 years
= 39,700 * 3.1699
= $125,845.03
Net present value = 125,845.03 - 89,500
= $36,345.03