172k views
3 votes
Pet Supply purchased some fixed assets two years ago at a cost of $43,800. It no longer needs these assets so it is going to sell them today for $32,500. The assets are classified as five-year property for MACRS. The MACRS rates are 20%, 32% 19.2%, 11.52%, 11.52%, 5.76%, for years 1 to 6, respectively. What is the net cash flow (A-T Salvage Value) from this sale if the firm's tax rate is 35 percent

User Yuliana
by
3.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The correct solution is "28483".

Step-by-step explanation:

According to the question,

Given:

Sales price,

= 32500

MARCS rates,

=
43800* 0.2

=
8760

Or,

=
43800* 0.32

=
14016

Now,

The total depreciation will be:

=
8760+14016

=
22776

The company's book value will be:

=
Original \ value-Depreciation

=
43800-22776

=
21024

Gain will be:

=
32500-21024

=
11476

Tax,

=
35* 11476

=
4016

hence,

The net cashflows will be:

=
Sale \ price-Tax

=
32500-4016

=
28483

User Andriy Budzinskyy
by
4.9k points
5 votes

Answer:

$28,483.4

Step-by-step explanation:

The computation of the net cash flow is shown below;

Asset cost $43,800

MACRS Rate 0.2 0.32

8760 14016

So total depreciation is

= $8,760 + $14,016

= $22,776

Now

Book Value of the company is

= oriignal value - depreication

= $43,800 - $22,776

= $21,024

And,

Sale price = 32500

So,

Gain is

= $32,500 - $21,024

= $11,476

So,

Tax = 0.35% of 11476

= $4,016

And, finally

Net cashflows is

= Sale price - tax

= $28,483.4

User Bohdan Petrenko
by
4.8k points