43.9k views
3 votes
Find the distance covered by a car in 10 second, if it is moving at the speed of 20m/s​

1 Answer

5 votes

Answer:

solution

we know that .

s=ut+½at²

now, putting the values in the second equation of motion ,

we get,

S=20×10+1/2×(10)²

S=200+1×100

S=200+100

S=300m

the distance covered by given body or object in 10 seconds is 300 m.

User Colin Brogan
by
7.0k points