164k views
4 votes
3 tons of topsoil cost $2,040.00. What is the price per pound?

1 Answer

1 vote

Answer:

$0.34/pound

Explanation:

1 ton = 2000 pounds

3 tons = 6000 pounds

-------------------------

2040/6000 = $0.34/pound

User Buru
by
5.3k points