menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 and 1/2 ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)? Round to the nearest cent. Write your answer…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 and 1/2 ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)? Round to the nearest cent. Write your answer…
asked
Sep 6, 2022
162k
views
3
votes
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 and 1/2 ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)? Round to the nearest cent. Write your answer as a decimal
Mathematics
high-school
Yahayra
asked
by
Yahayra
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
39 cents
Explanation:
3.38÷8.5=0.39
Msmialko
answered
Sep 13, 2022
by
Msmialko
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 15, 2019
210k
views
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (Cents per ounce)?
Narduk
asked
Jul 15, 2019
by
Narduk
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
210k
views
asked
Aug 16, 2021
170k
views
Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
Charlierproctor
asked
Aug 16, 2021
by
Charlierproctor
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
170k
views
asked
Jun 3, 2018
204k
views
Bonnie made two trips to Sweet Frog for frozen yogurt this week. She paid $0.45 per ounce each time. She purchased 7.2 ounces the first time and 6.8 ounces the second time. Rounded to the nearest cent,
Yoav Epstein
asked
Jun 3, 2018
by
Yoav Epstein
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org