54.5k views
19 votes
The circumference of a circle is 125.6 centimeters. What is the circle's diameter?

C=125.6 cm
Use 3.14 for ​.

1 Answer

4 votes

Answer:

40cm

Explanation:

The formula to find the circumference is :

C = π × d

Here,

d ⇒ diameter

Given that,

Circumference = 125.6cm

Now let us find the diameter of the circle.

C = π × d

125.6 = 3.14 d

Divide both sides by 3.14.

40 cm = diameter

User Elias Naur
by
6.3k points