174k views
1 vote
Identify the total number of moles involved in the reaction

2C4H10(g) + 13 O2(g) – 10 H2O(g) + 8 CO2(g)

User SSilk
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

33 moles

Step-by-step explanation:

The given chemical reaction is 2C₄H₁₀(g) + 13 O₂(g) → 10H₂O(g) + 8CO₂(g)

The number of moles of each reactant are as follows;

Butane, C₄H₁₀ = 2 moles of (g) + 13 (g) → 10H₂O(g) + 8CO₂(g)

Oxygen gas, O₂ = 13 moles

Water, H₂O = 10 moles

Carbon dioxide, CO₂ = 8 moles

The total number of moles, n = (2 + 13 + 10 + 8) = 33

∴ The total number of moles involved in the reaction, n = 33 moles.

User HoloLady
by
7.6k points