71.4k views
1 vote
On January 1, 2020, a company buys a piece of equipment costing $666,633 with a 14% installment note. The note will be paid off with 6 semiannual payments over three years (2 payments a year for 3 years). Each payment is $139,857.

Required:
Prepare the installment note schedule

1 Answer

4 votes

Answer:

Installment Note Schedule:

Period Beginning Balance Interest Principal Ending Balance

1. Year #1 $666,633.00 $46,664.31 $93,192.49 $573,440.51

2. Year #1 $573,440.51 $40,140.84 $99,715.97 $473,724.54

3. Year #2 $473,724.54 $33,160.72 $106,696.09 $367,028.45

4. Year #2 $367,028.45 $25,691.99 $114,164.81 $252,863.64

5. Year #3 $252,863.64 $17,700.45 $122,156.35 $130,707.29

6. Year #3 $130,707.29 $9,149.51 $130,707.29 $0.00

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Cost of equipment = $666,633

Rate of interest = 14%

Payment terms = semiannual payments over three years

Payment for each period = $139,857

Loan Amount $666,633

Loan Term 3 years 0 months

Interest Rate 14

Compound Semi-annually

Pay Back Every 6 Months

Results:

Payment Every 6 Months = $139,856.80 = $139,857 approx.

Total of 6 Payments = $839,140.82

Total Interest = $172,507.82

User Viktor Nonov
by
7.7k points