92.7k views
5 votes
A paint machine dispenses dye into paint cans to create different shades of paint. The amount of dye dispensed into a can is known to have a normal distribution with a mean of 6 milliliters (ml) and a standard deviation of 0.4 ml. Find the dye amount that represents the 90th percentile (i.e. 90%) of the distribution.

a. 4.464 ml.
b. 4.836 ml.
c. 4.936 ml.
d. 4.964 ml.
e. 5.536 ml.

1 Answer

7 votes

Answer:

The 90th percentile of the distribution is 6.512 ml.

Explanation:

Normal Probability Distribution:

Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the z-score of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

Mean of 6 milliliters (ml) and a standard deviation of 0.4 ml.

This means that
\mu = 6, \sigma = 0.4

Find the dye amount that represents the 90th percentile (i.e. 90%) of the distribution.

This is X when Z has a p-value of 0.9, so X when Z = 1.28. Then


Z = (X - \mu)/(\sigma)


1.28 = (X - 6)/(0.4)


X - 6 = 1.28*0.4


X = 6.512

The 90th percentile of the distribution is 6.512 ml.

User EEE
by
7.3k points