Answer:
%C = 60.9%; %H = 15.4%; %N = 23.7%
Step-by-step explanation:
Step 1: Given data
- Mass of the sample (m): 12.04 g
- Mass of Carbon (mC): 7.34 g
- Mass of Hydrogen (mH): 1.85 g
- Mass of Nitrogen (mN): 2.85 g
Step 2: Calculate the percent composition of this compound
To calculate the percent by mass of any element (E), we will use the following expression.
%E = mE/m × 100%
%C = 7.34 g/12.04 g × 100% = 60.9%
%H = 1.85 g/12.04 g × 100% = 15.4%
%N = 2.85 g/12.04 g × 100% = 23.7%