50.2k views
2 votes
A 9-pack of sponges costs $4.68. What is the unit price?

User Oorang
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer: $0.52

Step-by-step explanation: You divide 4.68 by 9 for the unit price

User Kevin Welker
by
5.3k points
3 votes

Answer:

You can do 4.68/9.

One pack of sponges costs $0.52 cents