130k views
1 vote
abby went to the movies and buy a large container of popcorn. The popcorn container can be modeled by a right circular cone with a diameter of 9 inches and a height of 10 inches. Popcorn has a density of 34 ounces per cubic foot. If a continer of popcorn costs $8, what is the price per ounce

User JohnWowUs
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.918

Explanation:

The volume of a right circular cone is obtained using the formular :

V = 1/3πr²h

From the question:

Diameter = 9 inches ; height = 10 inches

Radius = diameter /2 = 9/2 = 4.5 inches

V = 1/3*π*4.5²*10

V = 211.95 in³

Volume in ft³ = 211.95 / 1728 = 0.12265625 ft³

Density of popcorn = 34 ounces / ft³

Density of popcorn CONTAINER = x

1 ft³ = 34 ounce

0.12265625 ft³ = x

Cross multiply

x = 34 * 0.12265625 ft³

x = 4.1703125 ounce

Hence, popcorn continer has a density of 4.1703125 ounce

If price per container = $8

The price per ounce = $8 / 4.1703125

= $1.918

Hence, price per ounce is $1.918

User David Morrow
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories