214k views
4 votes
Fischer Company uses 12,000 units of a part in its production process. The costs to make a part are: direct material, $15; direct labor, $27; variable overhead, $15; and applied fixed overhead, $32. Heath has received a quote of $60 from a potential supplier for this part. If Fischer buys the part, 75 percent of the applied fixed overhead would continue. Fischer Company would be better off by Select one: a. $60,000 to buy the part b. $216,000 to manufacture the part c. $30,000 to manufacture the part d. $348,000 to buy the part

User Maaachine
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Difference= $60,000 in favor of buying

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Number of units= 12,000

Make in-house:

Direct material, $15

direct labor, $27

variable overhead, $15

applied fixed overhead, $32

Buy:

Buying price= $60

If Fischer buys the part, 75 percent of the applied fixed overhead would continue.

First, we will calculate the avoidable fixed overhead per unit:

Avoidable fixed overhead= 32*0.25= $8

Now, the total differential cost of making in-house:

Total cost of production= 12,000*(15 + 27 + 15 + 8)

Total cost of production= 12,000*65

Total cost of production= $780,000

Total cost of buying= 60*12,000= $720,000

Difference= $60,000 in favor of buying

User Tiago Peixoto
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories