Answer:
2 m/s
Step-by-step explanation:
Applying,
The law of conservation of momentum
Total momentum before collision = Total momentum after collision
mu+m'u' = V(m+m')............... Equation 1
Where m = mass of the first freight car, m' = mass of the second freight car, u = initial velocity of the first freight car, u' = initial velocity of the second freight car, V = final combined velocity/ speed.
make V the subject of the equation
V = (mu+m'u')/(m+m')........... Equation 2
From the question,
Given: m = 1234 kg, m' = 2468 kg, u = 6 m/s, u' = 0 m/s (at rest)
Substitute these values into equation 2
V = [(1234×6)+(2468×0)]/(1234+2468)
V = 7404/3702
V = 2 m/s