95.3k views
0 votes
How do I find the height of a pentagonal prism with just an apothem of 11cm and a side length of 9.6cm

User Arjit
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

More details are needed

Explanation:

Given


l = 9.6cm --- side length


a = 11cm --- apothem


n = 5

Required

The height of the prism

The apothem of a prism is:


a = (l)/(2\tan((180)/(n)))

There are no direct links between the apothem, the height and the side lengths of a prism.

To calculate the height, we will need to the base area and the volume of the prism.

Hence, more details are needed.

User Serup
by
6.9k points