235k views
1 vote
Please answer with work explanation (if possible)

Please answer with work explanation (if possible)-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

$357.42

Explanation:

So first I multiplied $425.50 by 20%.

$425.50 * 0.20= 85.10

$425.50- 85.10= $340.40

$340.40 * 0.05 = $17.02

$340.40 * 0.07 = $23.828

$340.40 + 23.828 + 17.02= $ 357.42

The sale price of Dean's guitar is $357.42.

User Vink
by
6.0k points