Answer:
Let the total number of pupil be x.
Given that,
Number of pupils that received a grade of 90=9
Percentage of pupil that receive a grade of 90=18%
So,
18% of x=9
18x/100=9
x=50
Hence, there are 50 pupils in the class.
7.8m questions
10.4m answers