Answer:
Q = 6019J
Step-by-step explanation:
Using the formula as follows:
Q = m × c × ∆T
Where;
c = specific heat capacity
Q = amount of heat (J)
m = mass of substance
∆T = change in temperature (°C)
According to the information given in this question,
m = 80g
c = 4.18 J/g°C
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 43°C
∆T = 43°C - 25°C = 18°C
Q = 80 × 4.18 × 18
Q = 6019.2J