219k views
2 votes
4. What is the unit rate for a pound of seed? Circle the correct answer choice.

Pounds of Seed
10
20
Total Cost
$17.50
$35.00
$52.50
$70.00
30
40
$3.50
$1.75
$17.50
$7.25

4. What is the unit rate for a pound of seed? Circle the correct answer choice. Pounds-example-1

1 Answer

2 votes

Answer: B) $1.75

===================================================

Step-by-step explanation:

To get the unit cost, we divide the total cost over the number of pounds.

We can do this for any row

  • row one: ($17.50)/(10) = $1.75
  • row two: ($35.00)/(20) = $1.75
  • row three: ($52.50)/(30) = $1.75
  • row four: ($70.00)/(40) = $1.75

You don't need to show all four row calculations. You can simply pick one row.

This tells us that each pound costs $1.75

Put another way: the price is $1.75 per pound

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.