83.3k views
10 votes
Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

1 Answer

12 votes

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

User Peter Bons
by
6.0k points