menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?
asked
Sep 2, 2023
83.3k
views
10
votes
Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?
Mathematics
high-school
Dennis Munsie
asked
by
Dennis Munsie
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
Divide total price by number of pencils:
23.28 / 24 = $0.97 per pencil
Peter Bons
answered
Sep 6, 2023
by
Peter Bons
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org