menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?
asked
Sep 2, 2023
83.3k
views
10
votes
Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?
Mathematics
high-school
Dennis Munsie
asked
by
Dennis Munsie
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
Divide total price by number of pencils:
23.28 / 24 = $0.97 per pencil
Peter Bons
answered
Sep 6, 2023
by
Peter Bons
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org