175k views
1 vote
Marissa went to the store with $20 and returned home with $5.36. If she bought only 3 gallons of ice cream, what was the cost of each gallon of ice cream?

User Jwlaughton
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer: $4.88

Explanation: $20.00-$5.36= $14.64

$14.64÷3= $4.88

User Sonicboom
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories