136k views
1 vote
A 14 bit A to D converter is to be employed with an Iron-constantan thermocouple. What temperature resolution can be expected with a full scale voltage of 100 mV? Thermocouple shows 0.5 mV at 50oC and 3.052 mV at 100oC.

User Whatupdave
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:


\gamma=0.122^oC

Step-by-step explanation:

From the question we are told that:

Word length
n=14bit

Full scale voltage of 100 mV

Thermo-couple shows:


0.5 mV\ at\ 50^oC


3.052\ mV\ at\ 100^oC.

Generally the equation for Average output voltage V_[avg} is mathematically given by


V_[avg}=(3.052-0.5)/(100-50)


V_[avg}=0.05mv

Since


Word lenght =14

Therefore


Voltage\ steps=(100)/(2^(14))


Voltage\ steps=6.10*10^3mv steps

Generally the equation for The required temperature resolution\gamma is mathematically given by


\gamma=(100)/(2^(14)*V_[avg)}


\gamma=(100)/(2^(14)*0.05)


\gamma=0.122^oC

User Gennady
by
8.3k points