49.4k views
5 votes
Can someone please help me ​

Can someone please help me ​-example-1
User Mhrsalehi
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

F = 153 N


\theta = 11.3°

Step-by-step explanation:

Let us define first our directional convention. Anything pointing up or to the right is considered positive and anything pointing down or to the left is considered negative. Now let's look at the components
F_(x) and
F_(y):


F_(x) = 350 N - 200 N = 150 N


F_(y) = 180 N - 150 N = 30 N

The magnitude of the resultant force F is given by


F = \sqrt{F_(x)^(2)+F_(y)^(2)}


\:\:\:\:\:\:= \sqrt{(150\:N)^(2)+(30\:N)^(2)}


\:\:\:\:\:\:=153\:N

To find the direction
\theta, we use


\tan \theta = (F_(y))/(F_(x))=(30\:N)/(150\:N)=0.2

or


\theta = \tan^(-1)(0.2) = 11.3°

User Trevor Newhook
by
7.3k points