menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?
asked
Jun 22, 2022
170k
views
3
votes
A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?
Mathematics
high-school
Tomer Shetah
asked
by
Tomer Shetah
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
You divide $5.40/ 12. It is 45 cents each
Haymansfield
answered
Jun 25, 2022
by
Haymansfield
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Each lemonade costs about $2.22. You can achieve this answer by dividing 12 by 5.40.
Mihsathe
answered
Jun 27, 2022
by
Mihsathe
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org