Answer:
Volume of CO2 at STP = 13.8 liter (Approx.)
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of CO2 = 27 gram
Find:
Volume of CO2 at STP
Computation;
We know that;
At STP, Volume of 1 mol of gas = 22.4 liter
Molar mass of CO2 = 44 g/mole
So,
Volume of CO2 at STP = [Mass of CO2 / Molar mass of CO2 ][22.4]
Volume of CO2 at STP = [27/44][22.4]
Volume of CO2 at STP = [0.6136][22.4]
Volume of CO2 at STP = 13.8 liter (Approx.)