Answer:
M1 = 6.0M
V1 = 8.33mL
M2 = 1.0M
V2 = 50.0mL
Step-by-step explanation:
It is possible to find the volume that we need to prepare a diluted solution from a stock using the equation:
M1V1 = M2V2
Where M is molar concentration and V volume of 1, stock solution and 2, diluted solution.
Replacing:
M1 = 6.0M
V1 = Our incognite
M2 = 1.0M
V2 = 50.0mL
6.0M*V1 = 1.0M*50.0mL
V1 = 1.0M * 50.0mL / 6.0M
V1 = 8.33mL of the stock solution are needed