Answer:
Part A
The cart with low fan mass has an average velocity of approximately 63.29 cm/s
Part B
The cart with medium fan mass has an average velocity of approximately 45.
cm/s
Part C
The cart with high fan mass has an average velocity of approximately 36.496 cm/s
Step-by-step explanation:
Part A
The average velocity is given as follows;

The average velocity for the 2 kg fan mass, which is the cart with low fan mass, is
= 500 cm/7.9 s ≈ 63.29 cm/s
The cart with low fan mass has an average velocity
≈ 63.29 cm/s
Part B
The average velocity of the cart with medium fan mass, 4 kg, is
= 500 cm/11.1 s = 45.
cm/s
The cart with medium fan mass has an average velocity
≈ 45.
cm/s
Part C
The average velocity of the cart with high fan mass, 6 kg, is
= 500 cm/13.7 s = 36.496 cm/s
The cart with high fan mass has an average velocity
≈ 36.496 cm/s.