35.9k views
5 votes
A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?

1 Answer

3 votes

Answer:

8×$8.24=0.97 cents

Explanation:

there are 4 quarts in a gallon. so 8 quarts in 2 gallons. divide 8 by $8.24

User BasssS
by
8.3k points

Related questions

asked Jan 19, 2024 12.3k views
Seku asked Jan 19, 2024
by Seku
7.2k points
1 answer
0 votes
12.3k views
1 answer
5 votes
131k views