52.7k views
5 votes
A small plastic ball has a diameter of 8 centimeters. What is the volume of the ball

User FBergo
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Given:

Diameter of ball = 8 cm

To find:

The volume of the ball.

Solution:

We know that the radius of sphere is half of is diameter.

It is given that the the diameter of ball is 8 cm. So, the radius of the ball is:


r=(8)/(2)


r=4

The radius of the ball is 4 cm.

The volume of a sphere is:


V=(4)/(3)\pi r^3

Where r is the radius of the sphere.

Putting
\pi = 3.14, r=4 in the above formula, we get


V=(4)/(3)(3.14)(4)^3


V=(4)/(3)(3.14)(64)


V=267.946667


V\approx 267.95

Therefore, the volume of the ball is about 267.95.

User Sergio Reis
by
7.5k points