83.8k views
4 votes
5 yoyos and 2 toy cars costs $10.64

4 yoyos and 4 toy cars costs $13.84
how much does 1 yo-yo cost and how much does 1 toy car cost?

2 Answers

4 votes

Answer below...... in the picture

5 yoyos and 2 toy cars costs $10.64 4 yoyos and 4 toy cars costs $13.84 how much does-example-1
User Chapmanio
by
5.7k points
2 votes

Answer: $1.24, $2.22

Explanation:

Suppose one yoyo and 1 toy car costs x and y respectively.

According to question

5 yoyos and 2 toy cars costs $10.64


\Rightarrow 5x+2y=10.64\quad \ldots(i)

4 yoyos and 4 toy car costs $13.84


\Rightarrow 4x+4y=13.84\quad \ldots(ii)

Solve (i) and (ii)


x=1.24,y=2.22

Thus, 1 toy car costs $2.22

User Jan Zerebecki
by
4.8k points